Bitcoin (BTC) nedir?

Bitcoin (BTC) nedir?

438,455.97
bitcoin
Bitcoin (BTC)
1h0.98%
24h2.64%
TRY
USD
GBP


Bitcoin (BTC) nedir?

Bitcoin, 2008 tarihli bir teknik incelemede, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya bir grup insan tarafından tanımlanan merkezi olmayan bir kripto para birimidir.

Kısa süre sonra, Ocak 2009’da piyasaya sürüldü. Bitcoin, eşler arası bir çevrimiçi para birimidir, yani tüm işlemlerin doğrudan eşit, bağımsız ağ katılımcıları arasında, herhangi bir aracıya izin vermesine veya bunları kolaylaştırmasına gerek kalmadan gerçekleştiği anlamına gelir. Bitcoin, Nakamoto’nun kendi sözlerine göre, “çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine” izin vermek için yaratıldı.

Benzer bir merkezi olmayan elektronik para birimi türü için bazı kavramlar BTC’den önce gelir, ancak Bitcoin, gerçek kullanıma giren ilk kripto para birimi olma ayrıcalığına sahiptir.

Bitcoin’in Kurucuları Kimlerdir?

Bitcoin’in orijinal mucidi, Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinir. 2020 itibariyle, takma adın arkasındaki kişinin – veya kuruluşun – gerçek kimliği bilinmemektedir. 31 Ekim 2008’de Nakamoto, bir eşler arası çevrimiçi para biriminin nasıl uygulanabileceğini ayrıntılı olarak açıklayan Bitcoin’in teknik incelemesini yayınladı. Gruplar halinde paketlenmiş (“bloklar” olarak adlandırılır) ve kriptografik algoritmalarla güvence altına alınmış merkezi olmayan bir işlem defteri kullanmayı önerdiler – tüm sistem daha sonra “blok zinciri” olarak adlandırılacaktı. Sadece iki ay sonra, 3 Ocak 2009’da Nakamoto, Bitcoin ağında genesis bloğu olarak bilinen ilk bloğu çıkardı ve böylece dünyanın ilk kripto para birimini başlattı. Bununla birlikte, Nakamoto, Bitcoin’in orijinal mucidi ve ilk uygulamasının yazarı iken, yıllar boyunca çok sayıda insan, güvenlik açıklarını yamalayarak ve yeni özellikler ekleyerek kripto para biriminin yazılımını iyileştirmeye katkıda bulundu. Bitcoin’in GitHub’daki kaynak kodu deposu, Wladimir J. van der Laan, Marco Falke, Pieter Wuille, Gavin Andresen, Jonas Schnelli ve diğerleri ile birlikte 750’den fazla katılımcıyı listeliyor.

Bitcoin’i Benzersiz Yapan Nedir?

Bitcoin’in en benzersiz avantajı, piyasada görünen ilk kripto para birimi olması gerçeğinden geliyor. Küresel bir topluluk oluşturmayı ve günlük yaşamlarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yaratan, yatırım yapan, ticaretini yapan ve kullanan milyonlarca meraklıdan oluşan tamamen yeni bir endüstri doğurmayı başardı. İlk kripto para biriminin ortaya çıkışı, daha sonra binlerce rakip projenin geliştirilmesine ilham veren kavramsal ve teknolojik bir temel oluşturdu. Şu anda 300 milyar doları aşan kripto para piyasasının tamamı, Bitcoin tarafından gerçekleştirilen fikre dayanmaktadır: bankalar ve finansal hizmetler şirketleri gibi güvenilir aracılara güvenmeden dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından gönderilip alınabilen para. Öncü doğası sayesinde BTC, on yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürdükten sonra bu enerjik pazarın zirvesinde olmaya devam ediyor. Bitcoin tartışmasız hakimiyetini kaybettikten sonra bile, büyük ölçüde BTC için kullanım durumları sağlayan platformların her yerde bulunmasından dolayı 2020’de 100-200 milyar dolar arasında dalgalanan bir piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor: cüzdanlar, borsalar, ödeme hizmetleri, çevrimiçi oyunlar ve daha fazlası.

Sarılmış Bitcoin nedir? Dolaşımda Ne Kadar Bitcoin Var?

Bitcoin’in toplam arzı yazılımıyla sınırlıdır ve asla 21.000.000 jetonu geçmeyecektir. “Madencilik” olarak bilinen süreç sırasında yeni madeni paralar yaratılır: işlemler ağ üzerinden aktarılırken madenciler tarafından alınır ve bloklar halinde paketlenir, bu da karmaşık kriptografik hesaplamalarla korunur. Hesaplama kaynaklarını harcamanın telafisi olarak, madenciler başarıyla blok zincirine ekledikleri her blok için ödül alırlar. Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü anda ödül, blok başına 50 bitcoin idi: bu sayı, her 210.000 yeni blok çıkarıldığında yarıya iniyor – bu da ağı kabaca dört yıl alıyor. 2020 itibariyle blok ödülü üç kez yarıya indirildi ve 6.25 bitcoin içeriyor.

Bitcoin önceden çıkarılmadı, yani halka açılmadan önce kurucular arasında herhangi bir madeni para çıkarılmamış ve / veya dağıtılmamıştı. Bununla birlikte, BTC’nin varlığının ilk birkaç yılında, madenciler arasındaki rekabet nispeten düşüktü ve ilk ağ katılımcılarının düzenli madencilik yoluyla önemli miktarlarda madeni para biriktirmesine izin verdi: Satoshi Nakamoto’nun tek başına bir milyondan fazla Bitcoin’e sahip olduğuna inanılıyor.

Madencilik Bitcoinleri, mevcut hash oranına ve Bitcoin fiyatına bağlı olarak madenciler için çok karlı olabilir. Bitcoin madenciliği süreci karmaşık olsa da, CMC Alexandria’da bir Bitcoin madenciliği yapmanın ne kadar sürdüğünü tartışıyoruz – yukarıda yazdığımız gibi, Bitcoin madenciliği en iyi, bir Bitcoin yerine bir blok madenciliği yapmanın ne kadar süreceği olarak anlaşılır.

 

Bitcoin Tradingview

Bitcoin (BTC) $ 54,111.00
Ethereum (ETH) $ 2,482.56
Binance Coin (BNB) $ 551.54
Cardano (ADA) $ 1.20
Polkadot (DOT) $ 34.33
XRP (XRP) $ 1.28
Uniswap (UNI) $ 38.10
Litecoin (LTC) $ 273.42
Chainlink (LINK) $ 36.70
Bitcoin Cash (BCH) $ 923.24
Stellar (XLM) $ 0.482737
Dogecoin (DOGE) $ 0.266967
Cosmos (ATOM) $ 19.84
TRON (TRX) $ 0.121427
Huobi Token (HT) $ 19.96