Ethereum (ETH) nedir?


20,180.92
ethereum
Ethereum (ETH)
1h2.4%
24h7.94%
TRY
USD
GBP


Ethereum (ETH) nedir?

Ethereum, kendi kripto para birimi olan Ether’i içeren merkezi olmayan bir açık kaynaklı blockchain sistemidir. ETH, merkezi olmayan akıllı sözleşmelerin yürütülmesinin yanı sıra diğer birçok kripto para birimi için bir platform olarak çalışır.

Ethereum ilk olarak Vitalik Buterin tarafından 2013 tarihli bir whitepaper’da açıklandı. Buterin, diğer kurucu ortaklarla birlikte, 2014 yazında bir çevrimiçi halka açık kitle satışında proje için fon sağladı ve 30 Temmuz 2015’te resmi olarak blok zincirini başlattı.

Ethereum’un kendi iddia edilen hedefi, merkezi olmayan uygulamalar için küresel bir platform haline gelmek ve dünyanın her yerinden kullanıcıların sansür, kesinti süresi ve dolandırıcılığa dirençli yazılımlar yazmasına ve çalıştırmasına olanak sağlamaktır.

Ethereum’un Kurucuları Kimlerdir?

Ethereum’un toplam sekiz kurucu ortağı var – bir kripto projesi için alışılmadık derecede büyük bir sayı. İlk olarak 7 Haziran 2014’te İsviçre’nin Zug kentinde buluştular.

Rus-Kanadalı Vitalik Buterin, bu grubun belki de en iyi bilinenidir. Ethereum’u 2013’te ilk kez tanımlayan orijinal beyaz makaleyi yazdı ve hala platformu bu güne kadar iyileştirmeye çalışıyor. ETH’den önce Buterin, Bitcoin Magazine haber web sitesinin kurucu ortağı ve yazarıdır.

İngiliz programcı Gavin Wood, Ethereum’un ilk teknik uygulamasını C ++ programlama dilinde kodladığı, Ethereum’un yerel programlama dili Solidity’yi önerdiği ve Ethereum Vakfı’nın ilk baş teknoloji sorumlusu olduğu için muhtemelen ETH’nin en önemli ikinci kurucu ortağıdır. Ethereum’dan önce Wood, Microsoft’ta bir araştırma bilimcisiydi. Daha sonra Web3 Vakfı’nı kurmaya devam etti.

Ethereum’un diğer kurucu ortakları arasında şunlar yer alıyor: – Projenin gelişiminin ilk aşamasında yazan Anthony Di Iorio. – İsviçre merkezli Ethereum Vakfı’nın ve yasal çerçevesinin kurulmasında ana rolü oynayan Charles Hoskinson. – Ethereum Vakfı’nın kurulmasına yardım eden Mihai Alisie. – Di Iorio gibi Kanadalı bir girişimci olan Joseph Lubin, ilk günlerinde Ethereum’a fon sağladı ve daha sonra ConsenSys adlı ETH’ye dayalı bir inkübatör kurdu. – Ethereum’un ortak bulunmasına yardımcı olan ancak geliştirmeye erken adım atan Amir Chetrit.

Ethereum’u Benzersiz Yapan Nedir?

Ethereum, bir blockchain akıllı sözleşme platformu konseptine öncülük etti. Akıllı sözleşmeler, internette birkaç taraf arasında bir anlaşmanın yerine getirilmesi için gerekli eylemleri otomatik olarak gerçekleştiren bilgisayar programlarıdır. Yükleniciler arasında güvenilir ara ürün ihtiyacını azaltmak, böylece işlem maliyetlerini düşürürken aynı zamanda işlem güvenilirliğini artırmak için tasarlandılar.

Ethereum’un temel yeniliği, akıllı sözleşme teknolojisinin halihazırda var olan faydalarını daha da güçlendiren blok zinciri kullanarak akıllı sözleşmeler yürütmesine izin veren bir platform tasarlamaktı. Ethereum’un blok zinciri kurucu ortağı Gavin Wood’a göre, teorik olarak herhangi bir programı küresel olarak dağıtılmış bir cihazda çalıştırarak daha sağlam, sansüre dayanıklı ve sahtekarlığa daha az eğilimli hale getirebilen bir tür “tüm gezegen için tek bir bilgisayar” olarak tasarlandı genel düğümler ağı.

Akıllı sözleşmelere ek olarak, Ethereum’un blok zinciri, ERC-20 uyumluluk standardını kullanarak “token” adı verilen diğer kripto para birimlerini barındırabilir. Aslında, bu şimdiye kadar ETH platformunun en yaygın kullanımıydı: bugüne kadar 280.000’den fazla ERC-20 uyumlu token başlatıldı. Bunların 40’tan fazlası, USDT, LINK ve BNB gibi piyasa değerine göre ilk 100 kripto para birimini oluşturur.

Dolaşımda Kaç Ethereum (ETH) Coin Var?

Ağustos 2020’de, dolaşımda yaklaşık 112 milyon ETH kripto para vardı ve bunların 72 milyonu, Ethereum blok zincirindeki ilk blok olan genesis bloğunda yayınlandı. Bu 72 milyonun 60 milyonu, projeyi finanse eden 2014 kitle satışına ilk katkıda bulunanlara, 12 milyonu ise geliştirme fonuna verildi.

Kalan miktar, Ethereum ağındaki madencilere blok ödülleri şeklinde verildi. 2015’teki orijinal ödül, blok başına 5 ETH idi ve daha sonra 2017’nin sonlarında 3 ETH’ye ve ardından 2019’un başlarında 2 ETH’ye düştü. Bir Ethereum bloğunu çıkarmak için geçen ortalama süre yaklaşık 13-15 saniyedir.

Bitcoin ve Ethereum’un ekonomisi arasındaki en büyük farklardan biri, ikincisinin deflasyonist olmaması, yani toplam arzının sınırlı olmamasıdır. Ethereum’un geliştiricileri, ağ için “sabit bir güvenlik bütçesine” sahip olmak istemeyerek bunu haklı çıkarır. ETH’nin ihraç oranını fikir birliği yoluyla ayarlayabilmek, ağın yeterli güvenlik için gereken minimum ihraç oranını korumasına olanak tanır.

Ethereum Ağı Nasıl Güvence Altına Alınır?

Ağustos 2020 itibariyle, Ethereum, Keccak fa’ye ait Ethash iş kanıtı algoritması ile güvence altına alınmıştır.

Ethereum nereden alabilirsiniz ?

Ethereum Tradingview

Ethereum Website

Ethereum Twitter

 

Bitcoin (BTC) $ 54,321.00
Ethereum (ETH) $ 2,490.58
Binance Coin (BNB) $ 553.40
Cardano (ADA) $ 1.21
Polkadot (DOT) $ 34.50
XRP (XRP) $ 1.30
Uniswap (UNI) $ 38.07
Litecoin (LTC) $ 277.33
Chainlink (LINK) $ 36.92
Bitcoin Cash (BCH) $ 932.16
Stellar (XLM) $ 0.483533
Dogecoin (DOGE) $ 0.266406
Cosmos (ATOM) $ 19.98
TRON (TRX) $ 0.122259
Huobi Token (HT) $ 19.95